Bácsi: Ki merem jelenteni, jó úton haladunk
2025. 04. 16., írta: Krasznai Bence, fotót készítette: MBSZ, cikket feltöltötte: Tollár Dániel
Két arany-, egy ezüst-, három bronzéremmel és hat ötödik helyezéssel zárt birkózóválogatottunk a somorjai X-Bionic Sportközpont fedeles lovardájában rendezett Európa-bajnokságon. A Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) szakmai igazgatóját, Bácsi Pétert kértük meg arra, hogy értékelje a történteket.
Lévai Levente (72 kg) 19 évesen, élete első felnőttvilágversenyén aranyérmet szerzett, míg Losonczi Dávid (87 kg) vb-címe mellett immár Európa-bajnoknak is mondhatja magát. Hogyan látta a srácok teljesítményét?
Nem titkolt célunk volt, hogy Losonczi Dávid Eb-győztes legyen – így Bácsi Péter. – Ezúttal nem megsemmisíteni akarta az ellenfeleit, hanem megnyerni a mérkőzéseit, világbajnokhoz méltó, érett birkózást mutatott be, és tökéletes versenyt futott. Levente teljesen szürreális körülmények között nyerte meg a döntőt: olyat még nem láttam, hogy a versenyen két győztest hirdetnek. Valóban hibáztak a bírók a fináléban, de ez semmit nem vesz el Lévai érdemeiből, hiszen nem ő tehetett róla, hogy így alakult. Ha vissza is veszik a pontját, marad még negyven másodperce, hogy fordítson, amire ő képes, ezen a versenyen is láthattuk tőle. Egészen elképesztő helyzeteket oldott meg, klasszis teljesítményt nyújtott. Nem lepett meg, hogy érmet szerzett, tulajdonképpen az sem feltétlenül, hogy győzött, de ahogyan ezt megtette, az egészen elképesztő volt.
A hat kötöttfogású indulónkból öten álltak dobogóra. Szilvássy Erik (82 kg) a világbajnokságot követően az Eb-n is ezüstérmet szerzett, Szőke Alex (97 kg) 2021 után nyert világversenyen ismét érmet, harmadik lett, ahogyan Vitek Dárius (130 kg) is.
Sajnálom, hogy nem jött össze Eriknek az aranyérem, benne lehetett volna. Át kell beszélnünk, hol csúszhatott el és megvizsgálnunk a két elveszített döntőjének a miértjeit. Azt hiszem, kimondhatjuk: Szőke Alex visszatért! Rögös út vezetett idáig, az alapozásnál már láttuk, hogy kezdi visszaszerezni az erejét és a felkészülési versenyeken is biztatóan szerepelt. Hajszálon múlt, hogy nem veri meg a későbbi győztes Kiril Milovot, és az ő érdemein sem csorbít, hogy mondjuk úgy, finoman fogalmazva, az olimpiai bajnok legenda, Alekszanjan nem akart ellene kockáztatni a bronzmeccsen. Dárius ezúttal az edzéselméletet hazudtolta meg. Január óta gyakorlatilag alig tudott úgy edzeni, hogy ne valami ne hátráltatta volna. Az sem volt biztos, hogy tud indulni, mégis vissza tudott nyúlni a jó alapozáshoz, és óriási bravúrral, állóképességgel felőrölte az ellenfeleit.
Mit szól az Érd kiválóságához, Végh Richárdhoz (97 kg), aki élete első felnőtt-világversenyén bronzérmet szerzett?
Egy érem és egy-két pontszerző hely volt az elvárás a szabadfogásúakkal szemben, ez megvalósult. Bevallom, nem gondoltam, hogy Ricsi áll dobogóra. Nagyon örülök a sikerének, különösen amiatt, mert azt a birkózást láttam tőle, amiben én is hiszek. Az oroszokkal és az utódállambeliekkel nehezen tudjuk felvenni a versenyt, mások a lehetőségeink. Az egyetlen, amivel eredményesek lehetünk, az az állóképesség. Ricsi szívvel-lélekkel küzdött, hitt magában, nagyon büszkék vagyunk rá.
Elégedettek lehetünk a honosított birkózóinkkal? Muszukajev Iszmail (70 kg), Kuramagomedov Murad (74 kg) és Bajcajev Vlagyiszlav (125 kg) az ötödik helyen végzett.
Leültünk velük, és átbeszéltük a történteket. Muradra egy rossz szavunk sem lehet, már a legjobbakhoz tartozik, nagyon pici hiányzik neki a dobogóhoz. Iszmail nem azt nyújtotta, amit vártunk tőle, meggyőződésem, hogy vissza kell térnie hatvanöt kilóba, ha eredményes szeretne lenni. Vlagyiszlavnak nehézsúlyban kell maradnia, ebben a kategóriában lehetőséghez tud jutni.
Női szakágban Szenttamási Róza (55 kg), Bognár Erika (59 kg) és Elekes Enikő (65 kg) ötödik helyével zártuk az Eb-t.
A birkózással nem volt probléma, mindazonáltal fizikailag fejlődniük kell a lányoknak. Az összes vereséget ennek tudom be, olyan erőnléti különbségek mutatkoztak, amelyeket nem lehet ügyeskedéssel kompenzálni. De nem szabad kudarcnak venni a teljesítményüket, három éremmeccsünk volt, ezúttal sajnos egyik sem a mi javunkra billent.
Hogyan lehet összességében értékelni a somorjai Európa-bajnokságot?
Kicsit olyan volt, mintha mesevilágba csöppentünk volna. Lovardában szerintem még sosem rendeztek birkózó Európa-bajnokságot, és megvolt a maga varázsa a helyszínnek. Aztán jött Ricsi bravúrja, ezzel a biztató kezdés, majd Lévai Levi története, tizenkilenc évesen, a legkisebb Lévai fivér elindul szerencsét próbálni, aztán meghódítja Európát. Tényleg fantasztikus volt az egész, előzetesen azt mondtam, két-három érem teljesen reális lehet, talán egy arannyal. Ezt gyakorlatilag megdupláztuk, szóval ki merem jelenteni, hogy jó úton haladunk.
EURÓPA-BAJNOKSÁG, SOMORJA
A magyarok eredményei
Kötöttfogás
72 kg: 1. Lévai Levente (BHSE)
77 kg: 9. Lévai Zoltán (BHSE)
82 kg: 2. Szilvássy Erik (Csepeli BC)
87 kg: 1. Losonczi Dávid (ESMTK)
97 kg: 3. Szőke Alex (ESMTK)
130 kg: 3. Vitek Dárius (BHSE)
Szabadfogás
65 kg: 11. Mizsei Zoltán (FTC-KIMBA)
70 kg: 5. Muszukajev Iszmail (FTC)
74 kg: 5. Kuramagomedov Murad (Tatabánya)
97 kg: 3. Végh Richárd (Érd)
125 kg: 5. Bajcajev Vlagyiszlav (Csepel TC)
Női birkózás
55 kg: 5. Szenttamási Róza (Csepel TC-KIMBA)
57 kg: 8. Dollák Tamara (UTE)
59 kg: 5. Bognár Erika (Vasas)
62 kg: 11. Szabó Nikolett (Baja)
65 kg: 5. Elekes Enikő (Csepel TC-KIMBA)
68 kg: 8. Szabados Noémi (FTC)