Cikk keresés:

Lévai Tamás ezüst-, Dömök Péter bronzérmes Zágrábban

2023. 02. 05., írta: Tollár Dániel, fotót készítette: UWW, cikket feltöltötte: Tollár Dániel

Két magyar éremmel zárult az év első UWW-rangsorversenye a horvát fővárosban, Zágrábban. A vasárnapi kötöttfogású versenyben a 82 kilóban világ- és Európa-bajnoki bronzérmes Lévai Tamás ezúttal a 97 kilóban nyújtott szenzációs teljesítményt, roppant erős versenyzőket legyőzve lett döntős, végül ezüstérmes.

Sokak számára okozott óriási meglepetést a zágrábi UWW-rangsorverseny zárónapja, ahol a Honvéd világ- és Európa-bajnoki bronzérmes, U23-as világbajnok birkózója, Lévai Tamás fantasztikus menetelést követően jutott legújabb súlycsoportjának, a 97 kilónak a döntőjébe.

Tamás napindítóként az U20-as világbajnok litván Laurinaitis ellen diadalmaskodott, méghozzá egy remek „malomdobást” követően kétvállal, majd hatalmas meglepetésre a grúz származású olasz izomkolosszussal, az Eb-ezüstérmes Kakhelashvilivel is elbánt a nyolc közé jutásért. A negyeddöntőben Kakhelashvilinél is nagyobb név következett a norvég Európa-bajnok Baldauf személyében. Tamás taktikája ezúttal is bevált, lentről macskaügyességgel felállt, majd a mérkőzés hajrájában az akciókényszerben lévő Baldaufot is megviccelte és tökéletes lenti védekezéssel be is tusolta. Ilyen skalpok gyűjtése után már-már elvárható volt, hogy Lévai az U23-as Eb-bronzérmes holland Sterkenburgot is felül múlja a döntőbe jutásért, ami ugyan „csak” 3-3-mal jött össze, de végül fináléba került. Az aranyéremért folytatott csatában a tavalyi Európa-bajnok, vb-ezüstérmes bolgár Milov nézett farkasszemet honfitársunkkal, akit az első menetben sikerült is meglepni egy korábban már eladott „malommal”, ám ezúttal lábfogás miatt nem járt érte pont. Milov viszont hamar megmutatta erejét, lentről kétszer is megpörgette Lévait, majd állásból aláfordulással eldobta, amit Tamás már csak megkontrázni tudott, a végeredmény azonban már így is kialakult, 10-2 a bolgárnak.

A nap másik magyar érmese a Ferencváros birkózója, Dömök Péter volt, aki a 82 kilogrammosok között nagy csatában üzbég versenyzőt győzött le a negyeddöntőben, ám a folytatásban kikapott a hazai közönség szurkolását élvező horvát Sacic-tól. A ceglédi származású versenyző a dobogó harmadik fokáért amerikai riválisát győzte le magabiztos birkózással, végül 7-2-es pontozással.

A 60 kilogrammosok között a vb-ötödik helyezett Kecskeméti Krisztián két-két győztes és vesztes mérkőzés után lett ezúttal is ötödik, akárcsak a 72 kilogrammosoknál az Európa-bajnok Fritsch Róbert is.

A magyar kötöttfogású válogatott 1 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzéremmel, valamint 2 ötödik helyezéssel a csapatpontverseny második helyén zárt Irán mögött.

72 kg: Fritsch Róbert – Amir Abdi (iráni) 3-2
97 kg: Lévai Tamás – Nikoloz Kakhelashvili (olasz) 4-1-nél sérülés miatt visszalépett az olasz

Negyeddöntők:
60 kg: Nihat Mammadli (azeri) – Kecskeméti Krisztián 8-0
72 kg: Fritsch Róbert – Matias Lipasti (finn) 4-3
82 kg: Dömök Péter – Muhammadkodir Raszulov (üzbég) ’3-3 (később szerzett ponttal)
97 kg: Lévai Tamás – Felix Baldauf (norvég) tus 3-1-nél

Elődöntők:
72 kg: Szajjad Imentalabfomani (iráni) – Fritsch Róbert 3-1
82 kg: Filip Sasic (horvát) – Dömök Péter 8-0
97 kg: Lévai Tamás – Tyrone Sterkenburg (holland) ’3-3 (később szerzett ponttal)

Vigaszági mérkőzések:
60 kg: Kecskeméti Krisztián – Justas Petravicius (litván) (A litván sérülés miatt nem állt szőnyegre.)
67 kg: Ashu Ashu (indiai) – Pohilec Ádám 8-0